Ideja je seveda odlična, a z današnjo tehnologijo še neizvedljiva. Kože seveda ni mogoče narediti prozorne, pa tudi spremljanje dogajanja v živo in v treh dimenzijah ni ravno preprosto. A kot vsako potovanje je tudi pri tej ideji potrebno najprej vstati iz postelje in narediti prvi korak. Omenjeni znanstveniki so ga naredili.
ProjectDR zaenkrat še ne omogoča sprotnega pogleda v dogajanje v telesu in kože ne naredi prozorne. Deluje namreč tako, da iz obstoječih slik magnetne resonance (MR) in računalniške tomografije (CT) izdela sliko notranjosti telesa in jo projicira na pacientovo telo tako, da slika ustreza dejanskemu položaju organov v telesu.

Zadevo sestavljajo projektor, IR-kamere in posebni markerji, postavljeni na strateška mesta na telesu pacienta, služijo pa »orientaciji« sistema tako da ta ve, kje je kaj in sliko prilagodi premikanju pacienta. Ta se lahko nato vrti, premika levo in desno in celo nagiba, slika pa prikazuje dogajanje v njegovem telesu. Izdelati je mogoče tudi slike le delov telesa ali pa segmentne slike, kjer so na primer prikazana le pljuča, ožilje in podobno, odvisno od namena uporabe. Kako stvar deluje v praksi, je vidno v spodnjem videu.
In kje je stvar uporabna? Kljub temu, da (še) ne nudi žive 3D slike dogajanja, pa je ProjectDR kljub temu precej uporabna stvar. Uporabiti ga je mogoče pri učenju anatomije, fiziatrije in še česa, v fizioterapiji, laparoskopski kirurgiji in celo za načrtovanje kirurških posegov.
Projekt je sicer še v povojih, a že to, kar so naredili do sedaj, je dokaj obetajoče.
Vir: University of Alberta