Čeprav ima aplikacija resno plat - pomaga znanstvenikom bolje razumeti zdravje črevesja ljudi po vsej državi - jo je malce težko jemati brez nasmeha na obraz. Od udeležencev namreč zahteva, da ne beležijo le tega, kdaj so se zasmrdeli, temveč da ocenijo značilnosti prdca: v tabeli so zapisani smrad (od brez vonja do strupenega), glasnost (od tihe do oglušujoče), trajanje (od kratkega do večnega), kako dolgo je vonj ostal (od bežnega do večnega) in njegovo zaznavanje (od neopaznega do očitnega). »Izločanje vetrov je naravni pojav in znak, da naš prebavni sistem deluje, kot mora, saj izloča odvečne pline, ki nastajajo pri razgradnji in predelavi zaužite hrane,« je povedala raziskovalna dietetičarka CSIRO Megan Rebuli. »Različna živila, zdravstvena stanja ali celo način žvečenja ali požiranja lahko vplivajo na to, kako naše telo predeluje odvečne pline, kar povzroči različne vonjave, pogostost ali celo količino,« je dodala.
Zabaven projekt je nastal na podlagi študije o zdravju črevesja iz leta 2021, ki je pokazala, da so Avstralci pri prdenju nadpovprečno uspešni. Približno 60 % anketirancev je poročalo o »prekomernem napenjanju«, skoraj polovica pa jih je dejala, da se jim to dogaja »večino dni«. Da bi zbrali bolj podrobne podatke o tem, kaj se dogaja »tam spodaj«, so zabeležili tudi starost, spol in ali je nekdo pred kratkim spremenil prehrano. Anonimnost se ohranja z aplikacijo, ki vsakemu udeležencu dodeli kodo, vendar je potreben elektronski naslov.
»Raziskave so tako dobre, kot so dobri podatki, ki jih imamo, zato želimo sodelovati s čim večjim delom naše raznolike avstralske skupnosti, da bi spodbudili inovacije na področju raziskav zdravja in dobrega počutja ter dosegli pomembne rezultate,« je dejala vodja projekta in vedenjska znanstvenica CSIRO, Dr. Emily Brindal. »Želimo predstaviti potencial raziskav, ki jih vodi javnost, in pozvati skupnost, naj sodeluje pri oblikovanju naše prihodnje znanosti o zdravju in dobrem počutju.«
Ameriški Nacionalni inštitut za diabetes ter prebavne in ledvične bolezni navaja, da so študije poročale, da ljudje »pridelajo vetrove od 8 do 14-krat na dan, vendar strokovnjaki menijo, da je do 25-krat še vedno »normalno«.
Vir: CSIRO