Če se spomnite šolskih ur matematike, je praštevilo vsako število, ki ga lahko delimo samo s samim seboj ali z 1. Gre za enega najosnovnejših pojmov v matematiki, ki znanstvenikom z najrazličnejši področij še vedno ne da miru in ga aktivno raziskujejo. Ali obstaja vzorec znotraj praštevil? Kako so razporejena? Kaj pa vsota dveh praštevil ali praštevil, ki tvorijo palindrome, ki se berejo enako naprej in nazaj?... Vse skupaj se sliši precej »ezoterično«, a vedite, da se praštevila uporabljajo vsakič, ko nekdo uporablja internet. Sodobne tehnike šifriranja namreč temeljijo na enačbah z dvema rešitvama, od katerih vsaka daje praštevilo - eno lahko uporabimo za šifriranje podatkov, drugo pa za njihovo dešifriranje.
Novo največje praštevilo je 11. oktobra 2024 odkril Luke Durant iz San Joseja v Kaliforniji, amaterski raziskovalec in nekdanji uslužbenec družbe NVIDIA, 12. oktobra pa ga je potrdil z neodvisnim izračunom. Vendar pa Durant ni uporabil svinčnika in papirja… Pravzaprav veliko papirja, saj bi samo za zapis rezultata, ki zapolni 39,9 MB veliko besedilno datoteko, potreboval 11.000 listov A4. Durant je bil eden številnih prostovoljcev, ki so prenesli brezplačno programsko opremo, da so lahko v okviru projekta Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS), ki poteka že od leta 1996, pomagali izvajati računanje. GIMPS je v bistvu velikanski superračunalnik v oblaku, ki temelji na več tisoč strežniških grafičnih procesorjih, ki se razprostirajo v 24 regijah podatkovnih centrov v 17 državah.
Grafični procesorji so pomemben ključ pri iskanju, saj so se izkazali za izjemno uporabne pri obravnavi več kot le digitalnih slik. V zadnjih letih so postali ključni za sisteme umetne inteligence z velikimi jezikovnimi modeli in za zapletene izračune, ki vključujejo praštevila. V tem primeru gre za razred, imenovan Mersennova praštevila, ki jih lahko izrazimo s formulo Mn = 2n-1, kjer je M praštevilo, n pa celo število. Ta praštevilska števila so osrednjega pomena za teorijo števil že od Evklidovih časov v stari Grčiji.
Po podatkih organizacije GIMP je novo praštevilo za 16 milijonov števk večje od prejšnjega rekordnega praštevila in 52. znano Mersennovo praštevilo, ki je bilo kdaj koli odkrito. Ko so na novo odkrita praštevila vedno večja, jih je vedno težje najti. Novega rekorderja so našli na strežniku z grafičnim procesorjem NVIDIA A100, ki je deloval v Dublinu na Irskem, potrdili pa so ga v San Antoniu v Teksasu, kar je Durantu prineslo nagrado v višini 3.000 ameriških dolarjev, ki jih bo namenil v dobrodelne namene.
Vir: GIMPS