Da je »google-medicina« lahko nevarna, smo se v preteklosti lahko že velikokrat prepričali – od trditev, da cepljenje otrok povzroča avtizem pa do tega, da lahko marihuana pozdravi vsako obliko raka. Nekako podobno, a k sreči manj obsežno je prepričanje nekaterih, da je za njihove želodčne težave kriv gluten, zato se gredo na lastno pest različne brezglutenske diete. Če ne uživamo glutena se sicer sliši dokaj benigno, a ni tako. Najnovejše raziskave celo kažejo, da uživanje brezglutenske hrane poveča tveganje za diabetes tipa 2. Preden se torej lotimo diete brez glutena se je torej dobro prepričati ali je res gluten tisti, ki dela težave.
Najnovejše študije kažejo, da bi lahko bil krivec namreč čisto drug. Imenuje se fruktan, poleg v pšenici pa ga najdemo tudi v čebuli, česnu, špargljih, zelju in artičokah. In kako so znanstveniki prišli do tega? Ker so fruktan sumili že nekaj časa, so se odločili izvesti eksperiment. V njem je sodelovalo 59 prostovoljcev, ki dokazano niso trpeli za celiakijo, so se pa zaradi želodčnih težav sami odločili za brezglutensko dieto. Ljudi so razdelili v tri skupine. Ena je en teden jedla žitarice, ki so vsebovale le gluten, druga takšne, ki so vsebovale le fruktan, tretja pa takšne, ki niso vsebovale ne enega ne drugega. Seveda nobena skupina ni vedela, za kakšne žitarice gre v njihovem primeru. Nato so jim dali en teden, da se njihov organizem očisti in ga ponovili, le da z drugo vrsto žitaric. Vse tri skupine so tako šle skozi vse tri vrste, na koncu pa so poročale o svojem počutju.
Rezultati so bili zelo zanimivi. Največ težav je dejansko povzročal fruktan, med glutenskimi in »praznimi« žitaricami pa ni bilo skoraj nobene razlike.
Študija, ki je bila pred časom objavljena v reviji Gastroenterology ne trdi, da ne-celiakijska občutljivost na gluten ne obstaja, dokazuje pa, da je za občutek napetosti po uživanju določene vrste hrane lahko kriv tudi fruktan.
Vir: Gastroenterology