Pravzaprav vse našteto. Študije so bile namreč izvedene na različne načine oziroma so upoštevale različne parametre. Ene so se osredotočale na redno, a zmerno uživanje alkohola, druge na visoko stopnjo alkoholizma, tretje na učinke občasnega "popivanja", nekatere so študije so bile izvedene na ljudeh, druge na živalih ali v laboratorijih, ene so bile majhne in ozko usmerjene, druge velike in raznolike... Zato je težko je potegniti črno-bele zaključke, ki bi pomagali pri sprejemanju odločitev v lastnem življenju.
Znanstveniki Univerze v Pensilvaniji so pred časom raziskovali vpliv alkohola na ženske, ki na dan popijejo tri ali več pijač in moške, ki popijejo štiri ali več pijač, kar po njihovem mnenju označuje kronične pivce. Študijo so zdaj razširili tako, da so analizirali posnetke magnetne resonance možganov 36 678 bolnikov, shranjenih v britanski Biobank, vse analizirane osebe pa so bile srednjih let ali starejše.
Kljub nekaterim omejitvam, kot recimo to, da je šlo za ljudi srednjih let evropskega porekla, ki živijo v Združenem kraljestvu, da so podatki o količini popitega alkohola temeljili na izjavah analiziranih posameznikov, da so bili vključeni kadilci in nekadilci…, so bile ugotovitve precej jasne. Že ena do dve enoti alkohola na dan (pločevinka piva ali kozarec vina predstavljata dve enoti) zmanjšata celoten volumen možganov in volumen sive snovi na več področjih ter mikrostrukture v beli snovi. In kaj to pomeni »v praksi«?
Znanstveniki so ugotovitve skušali spraviti v nek razumljivejši kontekst tako, da so zmanjšanje volumna možganov omenjenih pivcev primerjali z naravnim zmanjšanjem pri staranju in ugotovili, da učinek pitja raste skoraj eksponentno - če nekdo, ki ni užival alkohola, prične piti eno enoto dnevno, torej recimo pol piva, s tem izgubi toliko možganske mase kot bi jo v pol leta »običajnega staranja«, dve enoti dnevno sta ekvivalent dvema letoma staranja, če pa dnevno spije dve pivi ali več, se možgani postarajo za kar deset let.
Podatki za bolj pivske narode, kot je recimo naš, niso nič kaj vzpodbudni. Je pa res, da ostaja odprtih še kar nekaj vprašanj. Recimo ali obstaja razlika med pivci, ki popijejo vsak dan eno pivo in tistimi, ki med tednom abstinirajo, potem pa jih v recimo soboto popijejo sedem. Ali pa razlika med pivci, ki so hkrati tudi kadilci, razlika med tistimi, ki so bili v mladosti abstinenti in tistimi, ki so v mladosti občasno kaj popili, socialno-ekonomski status in še kaj.
Študija je bila objavljena v reviji Nature Communications.
Vir: Univerza v Pensilvaniji