A kot je to v navadi – če se telo ne zna samo pozdraviti, mu pač skušamo pomagati. V novi prebojni študiji so raziskovalci z univerze Northwestern razvili gel s posebnimi »plešočimi molekulami««, ki so paraliziranim mišim omogočile, da so spet hodile štiri tedne po eni sami injekciji. Nov gel, tako znanstveniki, škodo na hrbtenjači popravlja na petih različnih ravneh - regenerira nevrite (aksone), torej primarne prevodnike živčnega sistema, znatno zmanjša tvorbo brazgotinskega tkiva, napolni izolacijsko mielinsko plast okoli aksonov, poveča proizvodnjo krvnih žil in poveča število motoričnih nevronov, ki so preživeli poškodbo.
Testi na paraliziranih miših so se izkazali za zelo obetajoče. Gel so jim vnesli v eni sami dozi, ki je vsebovala dve vrsti modificiranih peptidov. En peptid sproži signal, ki regenerira aksone, drugi pa zmanjša brazgotinjenje in spodbuja ponovno rast krvnih žil in mielina. Metoda je očitno uspešna, saj so vse miši le štiri tedne po prejemu spet hodile.
In zakaj »plešoče molekule«? »Receptorji v nevronih in drugih celicah se nenehno gibajo,« pravi Samuel Stupp, glavni avtor študije. »Posebnost naše metode je v tem, da nam je uspel nadzor skupnega gibanja več kot 100.000 molekul znotraj naših nanovlaken. S tem, ko smo molekule pripravili do gibanja, »plesa« ali celo začasnega skoka iz struktur, znanih kot supramolekularni polimeri, smo povzročili, da se te lahko učinkoviteje povežejo z receptorji.«
Znanstveniki rezultate menda že načrtujejo predstaviti ameriški Upravi za hrano in zdravila (FDA) in zaprositi za odobritev kliničnih raziskav na ljudeh.
Študija je bila objavljena v reviji Science.
Vir: Northwestern University