Fobij je cela vrsta, dokaj pomembno mesto med njimi pa zasedajo tiste, ki so tako ali drugače povezane s tehnologijami. In ker je teh vedno več, je tudi fobij vedno več. Pa si oglejmo nekaj novih. Imena so večinoma skovanke iz angleških besed, a to še ne pomeni da so manj resnične. Nekatere smo, bolj za šalo kot zares, poskusili prevesti…
Tehnofobija je »nenormalni strah ali zaskrbljenost zaradi učinkov tehnologije«. Gre za izraz ki je nastal v času industrijske revolucije (1760-1840), ko je skupina tkalcev, nezadovoljnih s tem, da so jih nadomestili stroji, začela te stroje razbijati. Razbijaški tkalci so sami sebe poimenovali »Luditi«, sedaj pa izraz ludit pomeni nekoga, ki nasprotuje novim tehnologijam ali načinom dela.
Nomofobija (Nomophobia) je strah pred tem, da nimamo pri sebi mobilnega telefona. »Nomo« v izrazu pomeni »no mobile«, gre pa lahko za zelo resno motnjo, saj so ankete pokazale, da se kar nekaj študentov celo tušira s telefonom, velik odstotek najstnikov pa je celo dejal, da bi raje izgubili mezinec kot telefon. Nomofobija ima tudi kar nekaj »podfobij« - strah pred izgubo signala, strah pred izpraznjenjem baterje, strah pred izgubo telefona kot takega…
Kiberfobija (Cyberphobia) je strah pred računalniki, ki ga verjetno poznate, prisoten pa je predvsem pri starejših ljudeh.
Telefonofobija (Telephonophobia) je strah pred odgovarjanjem na telefonski klici, saj se uporabnik boji, da ga bo klicoči kritiziral ali se delal norca iz njega.
Selfifobija (Selfiephobia) je strah pred snemanjem selfijev, predvsem pa rezultati, ki bodo nastali.
Dragotehnofobija (Expensivetechophobia) je strah (recimo da smo ga kolikor toliko dobro prevedli) pred tem, da bi nek nov tehnološki izdelek drago plačali brez da bi o njem dovolj vedeli.
Niinternetofobija (Nointernetophobia) je strah pred tem, da izgubimo povezavo v internet. Gre za dokaj pogosto motnjo, ki se večinoma pojavlja v blažji obliki, ko nekdo takoj, ko ugotovi, da je »padla« povezava v internet, kliče tehnično pomoč ponudnika.
Izgudaljofobija (Loremophobia) je strah pred izgubo televizijskega daljinskega upravljalnika. Pred leti smo imeli le en daljinski upravljalnik, zato motnja ni bila tako izrazita, sedaj, ko jih imamo več, pa je postala.
Padtelefobija (Drosmartoiphobia) je strah pred tem, da nam telefon pade (pad-tele) v WC. Ta fobija je pravzaprav povezana z nomofobijo, torej strahom pred tem, da nimamo telefona s seboj. In ker ga včasih vzamemo s seboj na WC…
Pozglavgesfobija (Formaspassphobia) je strah pred pozabo glavnega, skrbniškega, krovnega ali kakorkoli ga že imenujmo – gesla. Recimo strah pred tem, da pozabimo geslo, ki smo ga določili v programu za upravljanje gesel in tako izgubimo dostop do vseh svojih gesel.
Pozskrivprafobija (Foransequephobia) je strah pred pozabo odgovora na skrivno vprašanje. Saj veste, v nekaterih programih in storitvah je zaradi dodatne varnosti dodano tudi skrivno vprašanje, na katerega naj bi le mi vedeli odgovor.
FOMO (fear of missing out) je strah pred tem, da bi kaj zamudili. Če se nekaj prejšnjih fobij zdi malce neresnih, je tale še kako resna. Gre za strah, da se bo v času, ko nismo na socialnih omrežjih, elektronski pošti, internetu in še kje, zgodilo kaj pomembnega in bomo to zamudili. Če ste zadnja leta stopili v kak lokal ali se sprehodili po kakšnem šolskem hodniku ste verjetno opazili, da ogromno mladostnikov zre v telefone, kot da imajo FOMO.
Vir: Interesting Engineering