Leta 2017 so zato ustanovili Ubisoft Hieroglyphs Initiative, se povezali z Googlovim oddelkom Arts and Culture in zagnali projekt, znotraj katerega so raziskovali možnosti uporabe umetne inteligence in strojnega učenja pri interpretaciji staroegipčanskih hieroglifov. Projektu so se sčasoma pridružili še znanstveniki Berlin-Brandenburške Akademije znanosti in humanistike, ameriških univerz Brown in Harvard, univerze Montrealskega Quebeca, avstralske univerza Macquarie in številni egiptologi z vsega sveta.
Orodje, ki so ga razvijali, je bilo najprej namenjeno le akademski uporabi, a se je izkazalo, da bi lahko bila zadeva uporabna tudi širše. In nastal je Fabricius. Aplikacija oziroma storitev Fabricius uporabniku omogoča, da naloži fotografijo hieroglifov, ta pa jih skuša prevesti oziroma bolje rečeno interpretirati. Zakaj je izraz interpretacija boljši? Zato, ker hieroglifi kot taki niso pisava v današnjem pomenu besede ampak so bolj podobni emotikonom (emodžijem), ki pa seveda lahko imajo različne pomene glede na kontekst. Poleg tega so se v svoji več kot 3000-letni zgodovini tudi precej spreminjali in imeli v različnih obdobjih tudi različne pomene.
Projekt, ki je mimogrede tudi odprtokoden, je sedaj tako daleč, da ga je mogoče preizkusiti v živo. In to na tri različne načine – lahko se poučite o egiptovskih hieroglifih, lahko sestavljate lastna hieroglifska sporočila, tretje orodje pa je namenjeno resnim raziskovalcem, saj nudi interpretacijo dejanskih hieroglifov.
Vir: Fabricius