Skupine znanstvenikov z Medicinske fakultete Univerze Gazi v Turčiji naj bi 18 nezrelih samic podgan izpostavili ekstremno dolgotrajni modri svetlobi. Glede na povzetek konference, ki je zaenkrat edini razpoložljivi podatek iz sicer še neobjavljene raziskave, je šest podgan iz kontrolne skupine (v standardnih laboratorijskih pogojih 12 ur svetlobe in 12 ur teme) pubertalno dozorelo 38. dan poskusa, šest podgan, ki so bile vsak dan izpostavljene dodatni šesturni modri svetlobi 32. dan, skupina z 12-urno modro svetlobo pa že 30. dan. In potem so menda sklepali, da bi modra svetloba lahko na enak način vplivala tudi na otroke. A že kaj hitro po objavi povzetka so pričele deževati kritike na račun tako metodologije kot rezultatov.
Amy Orben z Univerze v Cambridgeu je razložila, da takšna izpostavljenost modri svetlobi nikakor ni primerljiva z izpostavljenostjo na zaslonih pametnih telefonov ali tabličnih računalnikov, zato je vsakršna preslikava na ljudi povsem neprimerna. »Študija, opravljena na podganah, daje le malo ali nič dokazov o vplivu na človeške otroke,« je dejala. »Poleg tega dolgotrajna izpostavljenost zgolj modri svetlobi ni natančen prikaz uporabe zaslonov pri mladih ljudeh. To še posebej velja za 12-urno izpostavljenost modri svetlobi v študiji, ki poleg vsega za podgane pomeni zelo stresno okolje.«
Kevin McConway, statistik z Open University, se pridružuje pomislekom Orbenove in opozarja na velik razkorak med ugotovitvami raziskave in kakršnimkoli sklepom o tem, kako bi lahko čas pred zaslonom pametnega telefona vplival na začetek pubertete pri deklicah. »Podgane so bile izpostavljene modri svetlobi, očitno z izključitvijo katere koli druge svetlobe, bodisi polovico bodisi ves čas osvetlitve v vsakem dnevu,« je dejal McConway. »Prav tako je lahko pomembno, da so divje podgane večinoma nočne živali in kljub vedenju nekaterih mladih ljudi, ki sem jih spoznal, so ljudje običajno precej manj nočni, tako da je zelo težko primerjati odzive na kakršno koli svetlobo pri podganah in ljudeh.«
Kako je torej ta majhna študija na 18 podganah nenadoma postala zgodba o pametnih telefonih in puberteti pri otrocih? Vsega je krivo sporočilo za javnost Evropskega združenja za pediatrično endokrinologijo z naslovom »Prekomerno gledanje pametnih telefonov prek zaslona povezano z zgodnejšim začetkom pubertete«. Sporočilo je očitno pisal nekdo, ki o tematiki ne ve prav veliko oziroma je vse skupaj precej narobe razumel. Že naslov je menda čisto »mimo«, saj študija do takšnega zaključka sploh ni prišla. Pri podganah so med testom spremljali številne presnovne kazalnike in ugotovili, da so bili ti v vseh skupinah ves čas enaki, edina razlika se je pojavila je bilo znižanje ravni melatonina. Ker melatonin vpliva na cirkadiani ritem oziroma »notranjo uro« organizma, so omenjeni znanstveniki postavili hipotezo, da bi lahko dolgotrajna uporaba telefona motila spalni ritem otrok. In potem je avtor objave nekako prešel do sklepa: »V zadnjih letih so v več študijah poročali o povečanju zgodnje pubertete pri deklicah, zlasti med pandemijo COVID-19. Povezava med izpostavljenostjo modri svetlobi in zmanjšano ravnjo melatonina kaže, da ima lahko povečan čas pred zasloni, kot na primer v času pandemičnih omejitev, vlogo pri tem poročanem povečanju.«
Tak zaključek se vsekakor precej razlikuje od tistega, ki so ga v študiji navedli raziskovalci sami. Zapisali so: »Študijo na podganah ne pomeni, da lahko do enakih ugotovitev pridemo tudi pri ljudeh, vendar podatki kažejo, da bi izpostavljenost modri svetlobi lahko šteli za dejavnik tveganja za zgodnejši začetek pubertete,« je dejala Aylin Kilinç Uğurlu, ena od raziskovalk, ki je sodelovala pri projektu. Očitno je bil za avtorja objave za javnost odločilen stavek: »Čeprav gre za hipotezo vseeno svetujemo, da se pri predpubertetnih otrocih zmanjša uporaba naprav, ki oddajajo modro svetlobo, zlasti zvečer, ko ima izpostavljenost lahko največje učinke na hormonske spremembe.«
Torej? Ne, prav nobenega dokaza ni, da bi uporaba telefonov, tablic ali računalnikov vplivala na hitrejši pojav pubertete.
Vir: EurekAlert