Ko gre za motnje duševnega zdravja je zelo pomembno, da se te odkrijejo dovolj zgodaj. Otroci, katerih možgani se še razvijajo, običajno zelo dobro reagirajo na terapije, težava pa je v tem, da otroci, mlajši od 8 let, ne znajo artikulirati svojih čustev in je zato te težave težko diagnosticirati. Ocene kažejo, da naj bi kar okoli 20 odstotkov otrok trpelo za kakšno obliko tesnobnosti ali depresije in če teh ne zdravimo, obstaja večja možnost, da bodo ti otroci kasneje v življenju imeli težave z zlorabo drog, alkohola in drugih odvisnosti. Ameriški znanstveniki univerze v Vermontu so zato razvili poseben diagnostični test, ki s pomočjo umetne inteligence kar iz govora otroka zazna tesnobnost in depresijo.
Znanstveniki so diagnostično metodo testirali pri 71 otrocih, starih med tri in osem let. Te so najprej podvrgli tako imenovanemu TSST (Trier Social Stress Test), katerega namen je umetno povzročanje stresa. Test je potekal tako, da so si otroci morali izmisliti triminutno zgodbico, »sodniki« pa so jo sproti ocenjevali glede na to, kako zanimiva je bila. Pri tem so bili sodniški odzivi namenoma nevtralni ali negativni. »Test namenoma ustvarja stresno situacijo, saj pri otrocih ustvarja občutek, da jim nekdo sodi«, je povedala Ellen McGinnis, klinična psihologinja na omenjeni univerzi in vodja projekta. Zgodbice otrok so posneli, posnetke pa »dali v analizo« sistemu strojno učenje. Rezultate analize, ki jo je izvedel sistem umetne inteligence, so nato primerjali z rezultati kliničnih diagnoz in opažanji staršev ter ugotovili, da je bila umetna inteligenca kar 80 odstotno uspešna, kar je približno enak odstotek kot pri opažanjih staršev.
Rezultati so torej zelo vzpodbudni, sedaj pa znanstvenike čaka razvoj sistema do te mere, da bo uporabne kot univerzalno diagnostično orodje za klinično uporabo.
Raziskava je bila objavljena v reviji Journal of Biomedical and Health Informatics.
Vir: IEEE Xplore, slika je simbolična