No, ljudje imamo radi rekorde in, kdo bi si mislil, tudi na področju izdelovanja ZIP-bomb obstaja neformalno tekmovanje, kdo bo v čim manj prostora stlačil čim več. Rekord na tem področju, nastal leta 2019, je izredno impresiven. Postavil ga je mož z imenom David Fifield, njegova 46 megabajtov velika datoteka ZIP pa se razširi v kar 4,5 petabajtov. Da, prav ste prebrali, petabajtov. Za boljši občutek povejmo, da 10 milijard fotografij na Facebooku zaseda okoli 1,5 PB. To pomeni, da je David v 46 MB uspel »stisniti« za 30 milijard fotografij podatkov.
In kako mu je to uspelo? Gre za dokaj domiseln princip »prekrivanja« datotek znotraj arhiva in ne rekurzivnega algoritma, kot je to običaj pri stiskanju podatkov. Poleg malce drugačnega principa je moral uporabiti tudi razširitev Zip64, ki nima 281 terabajtne izhodne omejitve velikosti. Podrobnosti si lahko preberete v avtorjevem blogu.
Je stvar uporabna? Je in ni. Če mislite, da boste lahko vse svoje fotografije stisnili v nekaj mega- ali celo kilobajtov, se motite. Na fotografijah to »prekrivanje« ne deluje, vsaj v taki meri ne. Bo pa stvar »uporabna« lumpom, ki bodo lahko izdelali virus v obliki ZIP-bombe. In to virus, ki ga protivirusni programi ne bodo prepoznali. Vsaj nekaj časa ne, saj ne gre za rekurzivni model, ki ga ti zaznavajo. In ker so diski SSD dokaj občutljivi na prenapolnjenost, je »zabava« v tem primeru precejšnja.
Torej – še en razlog več, da ne odpirate sumljivih datotek, ki vam jih kdo nenapovedano pošlje…
Vir: David Fifield