Gmail ima eno zabavno lastnost in ta je, da v naslovu pred znakom @ ignorira vse znake za znakom »+«. To v praksi pomeni, da bosta sporočili, poslani na naslova peter.novak@gmail.com in peter.novak+karkoli@gmail.com, prišli na isti naslov, torej peter.novak@gmail.com. Pri tem je pomembno tudi to, da bo v polju »Za:«, torej pošiljatelja, po prejemu vpisan naslov z znakom »+«, torej ga Gmail ne »odreže«. To pomeni, da lahko v storitvah, v katere se prijavljamo, uporabljamo različne dodatke. Če se recimo prijavljamo v Netflix, uporabimo naslov peter.novak+netflix@gmail.com, za Amazon uporabimo peter.novak+amazon@gmail.com in tako naprej. In kako nam to lahko pomaga?
Če boste pri tovrstni »nomenklaturi« striktni (naslove lahko spremenite tudi naknadno), se vam bo to obrestovalo na način, da boste v primeru neželene pošte oziroma spama lahko ugotovili, kdo je posredoval ali komu je bil ukraden vaš naslov. Če je bil recimo Netflixu, bo to vidno v polju vašega naslova, saj bo sporočilo prišlo z naslova peter.novak+netflix@gmail.com. Pravzaprav kar uporabno…
Ko smo že pri posebnih znakih – Gmail na poseben način obravnava tudi piko. In to tako, da jo, če je seveda zapisana pred znakom »@«, preprosto ignorira. To pomeni, da so naslovi peter.novak@gmail.com, peternovak@gmail.com, pet.er.novak@gmail.com povsem - enaki. To je tudi razlog, zakaj se včasih zdi, da so uporabniška imena na Gmailu tako »zasedena« oziroma da je v primeru, ko imate bolj pogost priimek, tako težko najti ime, ki ga Gmail sprejme. Lahko tudi to ne-obravnavanje pike kako koristno uporabimo? Seveda, saj tudi tu velja, da bo naslov v polju »Za:« tak, kot ga je zapisal pošiljatelj. Pa še nekaj - če nam nekdo reče, da je njegov naslov ime in priimek na Gmailu je popolnoma vseeno ali je vmes pika ali ne, kar pomeni, da si bomo naslov lažje zapomnili...
▪