Microsoftove priprave so trajale dve leti, zdaj pa so končno obrodile sadove: Windows 11 bo posodobitve v prihodnje nameščal bistveno hitreje in z večjim izkoristkom virov. Poleg tega se bodo namizni in prenosni računalniki po posodobitvi zagnali hitreje.
Osnovo za to je jeseni 2022 zagotovila posodobitev Windows 11 22H2, ki je uvedla novo logiko, ki racionalizira pakete posodobitev. Z najnovejšo različico 24H2 so ti zdaj osnova za hitrejše namestitve.
Microsoft to opisuje takole: »... postopek vključuje izračun razlike naprej spremenjene datoteke v primerjavi z osnovno različico in razlike nazaj do osnovne različice. Razlike naprej in nazaj se nato zapakirajo v posodobitev in razpošljejo končnim točkam, na katerih teče programska oprema, ki jo je treba posodobiti.« Procesorji bi morali biti sposobni te razlike še posebej dobro obdelati vzporedno, kar prihrani računsko moč. Paketi posodobitev so na voljo za vse različice operacijskih sistemov. Poleg tega operacijski sistem Windows 11 zdaj ustvarja večji predpomnilnik podatkov. Po prvem branju in analizi komponent operacijskega sistema Windows 11 rezultate začasno shrani. Če več komponent vsebuje iste programske pakete, pogled v predpomnilnik pospeši postopek posodobitve. Sistem v ta namen uporablja več pomnilnika RAM v vlogi hitrega pomnilnika (če je ta seveda na voljo).
Za merjenje koristi je Microsoft primerjal namestitev varnostne posodobitve iz marca 2024 s starim in novim postopkom posodobitve. Na podlagi različice iz februarja 2024 naj bi bila namestitev hitrejša za skoraj 46 odstotkov. Uporabljeni virtualni stroj z osmimi procesorskimi jedri, 16 GB pomnilnika RAM in SSD se je ponovno zagnal 40 odstotkov hitreje. Obremenitev procesorja se je zmanjšala za dobrih 15 odstotkov. Pri 1,5 leta stari različici sistema Windows 11 je bil prihranek časa nekoliko manjši, vendar se je obremenitev procesorja zmanjšala za 25 odstotkov.
Microsoft nov postopek posodabljanja uvaja samodejno. Hkrati podjetje prejšnje posodobitve razdeli na manjše pakete za še hitrejše nameščanje. Večje kumulativne posodobitve bodo objavljene le vsakih nekaj mesecev.
Vir: Microsoft