Potovalna slabost nastopi, ko gibanje, ki ga zaznavamo z očmi in/ali mišicami ter sklepi, ni v skladu z zaznavanjem gibanja, ki prihaja iz notranjega ušesa. To neskladje zmede naš občutek za ravnotežje, kar povzroča neprijetne reakcije, kot so vrtoglavica, slabost in utrujenost. Čeprav lahko nekatera zdravila, vzeta preventivno, pomagajo, pogosto niso posebej učinkovita. Tukaj pa nastopi – zvok. Točneje en sam ton...
Predhodne študije so že pokazale, da lahko zvok, ki stimulira votlino utrikla (tekočinsko napolnjeni del notranjega ušesa), pomaga pri ohranjanju ravnotežja. Takumi Kagawa, Masashi Kato in sodelavci z japonske univerze v Nagoji so se odločili podrobneje raziskati to teorijo. Opazovali so, kako toni različnih frekvenc in glasnosti vplivajo na vestibularno funkcijo (odgovorno za ravnotežje) v izločenih mišjih utriklih. Najbolj učinkovit ton je imel frekvenco 100 Hz in glasnost 65,9 dBa (A-uteženi decibeli). Miši so ta ton poslušale pet minut, zatem so jih izpostavili gibanju, ki običajno povzroči slabost, nato pa so preverili njihovo ravnotežje tako, da so morale prečkati ozko gred. V primerjavi s kontrolno skupino, ki tona ni poslušala, so pri miših opazili, da so bili znaki slabosti občutno blažji, učinek pa je trajal več kot dve uri. Ta ton so zaščitili z blagovno znamko pod imenom »zvočna začimba«.

Tudi pri človeških preiskovancih so opazili podobno reakcijo že po eni sami minuti poslušanja tona, preden so jih izpostavili daljšemu gibanju – bodisi v gugalnici, simulatorju vožnje (zgornja slika) ali v dejanskem avtu na cesti. Elektrokardiografske in posturografne analize so pokazale, da se je kontrolna skupina (ki ni poslušala tona) odrezala precej slabše.
»Naša študija je pokazala, da kratkotrajna stimulacija s posebnim zvokom, imenovanim 'zvočna začimba', omili simptome potovalne slabosti, kot sta slabost in vrtoglavica,« pravi Kagawa. »Učinkovita raven zvoka je znotraj običajnega vsakodnevnega zvočnega okolja, kar nakazuje, da je ta tehnologija tako učinkovita kot varna.«
Raziskava je bila objavljena v strokovni publikaciji Environmental Health and Preventive Medicine.
Vir: Univarza v Nagoji