Znanstveniki že desetletja iščejo načine, kako komunicirati le z mislimi. Do sedaj je bilo izvedenih kar nekaj eksperimentov, kjer so poskusili vzpostaviti komunikacijo med dvema človekoma le s pomočjo misli, tokratni poskus pa je šel še korak dlje in vzpostavil komunikacijsko »omrežje« v katerem so med seboj s pomočjo misli komunicirali trije prostovoljci. In kaj so počeli? Igralki so malce predelano različico igre Tetris.
In kako je videti takšno omrežje? Ne, ne bojte se, ne gre za odpiranje lobanj in vstavljanje elektrod. Gre za navaden elektroencefalograf (EEG), ki beleži električne aktivnosti v možganih in deluje kot sprejemnik ter aparat za transkranalno magnetno stimulacijo (TMS), ki igra vlogo oddajnika.
Zadeva je potekala tako, da so tri osebe zaprli vsako v svojo sobo. Dve osebi sta lahko podatke le pošiljali, tretja pa jih je lahko prejemala in pošiljala. Skupna je moral rešiti igro, podobno Tetrisu, kjer so padajoči blok morali zavrteti za 180 stopinj tako, da je padel na svoje mesto na dnu zaslona. Nekatere bloke je bilo treba zavrteti, drugih pa ne. Oba pošiljatelja sta lahko videla celoten zaslon in se odločala ali je blok potrebno vrteti, podatek o tem pa sta pošiljala prejemniku, ki je videl le vrh zaslona, kjer je bil blok, dna, kamor naj bi blok padel, pa ne, zato se je moral za pravilno rotacijo zanesti na podatke, ki jih je »preko misli« dobil od »oddajnikov«.
Osebi, ki sta imeli vlogo oddajnika oziroma pošilajtelja, sta strmeli v seriji lučk LED, postavljeni na obe strani zaslona. Ena serija je utripala s frekvenco 15 Hz, druga pa s 17 Hz. Prva je pomenila, da se mora blok zavrteti, druga pa, da blok ostane tako, kot je. Če je bilo blok potrebno zavrteti, sta oddajni osebi strmeli v 15-herčno lučko, EEG je to zaznal in kazalec na zaslonu se je premaknil v njeno smer. Ko je dosegel skrajni rob, se je sprožil TMS in »prejemniku« poslal ukaz, naj blok obrne. Prejemnik je izvedel ukaz šele, ko je dobil sporočilo od obeh pošiljateljev. In zadeva je delovala. Delovala celo tako dobro, da je prejemnik vedel, kdaj sta se sporočili razlikovali oziroma kdaj je eden od pošiljateljev zahteval rotacijo, drugi pa ne.
Vrtenje blokov je sicer še daleč od branja oziroma deljenja misli, a vsaka stvar ima svoj začetek. Ga ima telepatije tukaj?
Vir: MIT Technology Review