Znanstveniki univerze Georgia Tech so se odločili malce raziskati, kaj vse je mogoče najti v teh iztrebkih in ali bi ta biomasa bila uporabna še za kaj več kot le gnojenje polj. In rezultati so dokaj presenetljivi saj kažejo na to, da teh iztrebkih leži kar nekaj dragocenih snovi.
Najpomembnejše, verjeli ali ne, so kovine. Znanstveniki so izračunali, da ima med 55 in 75 odstotkov živine, vzrejene na vzhodu ZDA, v želodcu kak kos kovine – žebelj, kos žice ali kaj podobnega. Glede na število živali so izračunali, da če bi uspeli reciklirati vso to kovino, bi bila ta vredna okoli 13 milijonov dolarjev. Takšna količina »biomase« v sebi nosi tudi veliko količino fosforja (okoli 100 milijonov ton), kalija (30 milijonov ton), kalcija (18 milijonov ton) in magnezija (5,5 milijona ton), kar bi, če bi te elemente lahko cenovno ugodno izločili in ponovno uporabili, pomenilo veliko denarja.
Sliši se seveda zanimivo, težava je le v tem, da bo, tudi če nam vse to uspe, težava še vedno večja od koristi. Živinoreja namreč povzroča slabih 15 odstotkov toplogrednih plinov, kar je seveda zelo velik odstotek. Je pa res tudi to, da bodo iztrebki vedno obstajali in da se bomo z njimi vedno znova in znova spopadali. In omenjena študija je namenjena prav temu.
Vir: Georgia Tech