Kdo je kriv in kdo odgovoren

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: pred 7 urami, Kategorija: Trendi

Ko govorimo o onesnaževanju okolja stvari še zdaleč niso črno-bele.

Kdo je kriv in kdo odgovoren
Emisije toplogrednih plinov so se v zadnjih petdesetih letih skoraj potrojile in znašajo, preračunano v CO2, preko 51 milijard ton letno (2017). In kljub vse večjem zavedanju, da jih moramo zmanjšati, še vedno rastejo. Vsako leto imamo več vročinskih valov, več poplav, stopi se več ledenikov in polarnega ledu, 20 od zadnjih 22 let pa je bilo najtoplejših v zgodovini meritev temperature. Emisije moramo nujno in hitro zmanjšati, s čemer se strinja večina držav, ne strinja pa se, kdo je odgovoren za sedanje stanje in kdo mora prenašati največje breme reševanja stanja. Razvite države se hvalijo z vse večjo uporabo obnovljivih in čistih virov energije in s prstom kažejo na države v razvoju, kot je recimo Kitajska, slednje pa pravijo, da so emisije toplogrednih plinov Zahoda posledica  življenjskega sloga, pri njih pa gre za preživetje in da zahodne države nosijo največji del krivde za nastalo situacijo in morajo zato tudi največ prispevati za njeno odpravo.

Kdo je torej največji onesnaževalec? V letu 2021 je človeštvo proizvedlo dobrih 36 milijard ton CO2. Za 48% so krive azijske države, sledita Severna Amerika in Evropa s 16%. Največja posamezna onesnaževalka je Kitajska, ki je odgovorna za 30,9% emisij CO2, sledijo ZDA s 13,5% in EU z okoli 10%.Ta tri področja so skupaj odgovorna za več kot polovico emisij, torej bi moralo na njih ležati tudi največje breme reševanja težav.

A to je le del slike. Poleg trenutno največjih onesnaževalcev je pomembno tudi, kdo je pripeljal do stanja, kot ga imamo zdaj oziroma kdo so bili največje onesnaževalci v zgodovini. To je slika popolnoma drugačna. Največji onesnaževalec v zgodovini so ZDA, ki so odgovorne za 25% vseh emisij, sledi EU z 22%, Kitajska na tretjem mestu pa za 13 %.

Toda tudi tu slika ni popolna. Upoštevanje emisij določenih držav brez upoštevanja števila njihovih prebivalcev ni nekaj, čemur bi se lahko reklo  nepristranska analiza. Bolj zgovorne bi zato bil podatek kakšno je onesnaženje po posameznem prebivalcu. Ti podatki so popolnoma drugačni od prejšnjih, saj recimo največ CO2 po prebivalcu proizvajajo države, katerih najpomembnejša gospodarska panoga je nafta in zemeljski plin. V letu 2017 je, kar zadeva emisije CO2, bil na prvem mestu Katar, sledi mu Trinidad in Tobago, pa Kuvajt in Združeni arabski emirati. Ko govorimo o »ne-naftnih« državah je na prvem mestu onesnaževalcev Avstralija, tesno za njo so ZDA in Kanada, sledi Nemčija, Kitajska pa je šele na petem mestu.

A iz statistike je mogoče izluščiti še več podatkov. Recimo to, da Kitajska od leta 1990 do danes beleži najhitrejši padec revščine v zgodovini, ki pa je tesno povezan z rastjo emisij toplogrednih plinov. Ali pa podatek, da je bogatejša polovica prebivalcev, torej tisti višjega  srednjega in visokega dohodkovnega razreda, odgovorna za 86 odstotkov toplogrednih plinov. Povprečen Nemec recimo proizvede petkrat več toplogrednih plinov kot povprečen Indijec, povprečen Američan pa v le 2,3 dneva proizvede več CO2 kot povprečen Nigerijec v celem letu.

In pri vsem skupaj je še bolj žalostno to, da države, ki h globalnemu segrevanju prispevajo najmanj, trpijo največ negativnih posledic.

Vir: Kurzgesagt – In a Nutshell/YouTube

preberite še to

Trendi
Brzostrelni detel

Brzostrelni detel

Samci so ugotovili, da se njihov klic sliši precej dlje, če trkajo ob kaj kovinskega…

Trendi
Kdo je kriv in kdo odgovoren

Kdo je kriv in kdo odgovoren

Ko govorimo o onesnaževanju okolja stvari še zdaleč niso črno-bele.

Trendi
To pa so deževniki...

To pa so deževniki...

V dolini reke Bass v avstralski zvezni državi Victoria živijo deževniki, ki zrastejo do dva metra v dolžino.

Trendi
Rjavo zlato?

Rjavo zlato?

Če bo šlo tako naprej, bodo živalski iztrebki postali dokaj donosna surovina.

Trendi
Ko še ni bilo alkotestov

Ko še ni bilo alkotestov

Kako so Britanci leta 1967 sprejeli odločitev o uvedbi testov alkoholiziranosti…

Trendi
Ne pretiravajte z vohanjem

Ne pretiravajte z vohanjem

Vohanje umazanih nogavic lahko povzroči grdo glivično okužbo pljuč.

Trendi
Je kriva beljakovina?

Je kriva beljakovina?

Nova preiskava ugotavlja, da bi za shizofrenijo lahko bilo krivo pomanjkanje možganskega proteina.

Trendi
Asteroidi so zelo trdoživi

Asteroidi so zelo trdoživi

Holywood ni ravno zadel – asteroide je precej težje razstreliti, kot bi si mislili.

Trendi
Prvo komercialno »standalone« zasebno omrežje 5G v Sloveniji
Trendi
Kdo je začel z zaroto?

Kdo je začel z zaroto?

Kdo je prvi »ugotovil«, da Američani niso bili na Luni?

Trendi
Vlečnica v nahrbtniku

Vlečnica v nahrbtniku

Smuka izven uradnih smučišč je lahko še bolj zabavna, če ima človek vlečnico kar s seboj…

Trendi
Zakaj nimamo šest prstov…

Zakaj nimamo šest prstov…

Če bi jih imeli, bi uporabljali dvanajstiški številski sistem in življenje bi bilo precej lažje....