A eno je seveda Hollywood, drugo pa realnost. Bi v resničnem scenariju prav tako poskusili razstreliti asteroid? Verjetno, a bi, kot kažejo najnovejše simulacije, pri tem potrebovali mnogo močnejšo eksplozijo kot si mislimo. Asteroidi so namreč dokaj trdoživa telesa in to so dokazali na univerzi Johnsa Hopkinsa iz Baltimora v ameriški zvezni državi Maryland. »Do sedaj smo menili, da večje kot je nebesno telo, lažje razpade, saj je v njem praviloma več strukturnih pomanjkljivosti. A naša dognanja kažejo na to, da so asteroidi precej bolj čvrsti in da je za to, da se jih uniči, potrebno precej več energije, kot smo mislili do sedaj,« je v izjavi za javnost zapisal Charles El Mir, vodilni avtor študije, ki se je od dosedanjih razlikovala po tem, da je pri računalniški simulaciji uporabila tako imenovani Tonge-Rameshev model (TRM).
Tonge-Rameshev model (TRM) (mimogrede, avtor modela, K.T. Ramesh je prav tako sodeloval v projektu) svojih izračunih, prav tako kot druge podobne metode, uporablja podatke o masi asteroida, njegovi temperaturi in krhkosti materiala, ki ga sestavlja, kar ga ločuje od ostalih pa je to, da v izračunih upošteva tudi mikromehanske elemente in s tem bolje simulira gibanje razpok skozi telo. Bolj kakovostni podatki o dogajanju pa seveda omogočajo boljši izračun energije, ki je potrebna za uničenje takšnega telesa.
Znanstveniki so si zamislili scenarij, v katerem asteroid premera 1 kilometer s hitrostjo 5 km/s trči v asteroid premera 25 kilometrov. Posebej sta jih zanimali dve fazi – kaj se zgodi v milisekundah po dejanskem trku in kaj se zgodi v urah po trku.
V prvi fazi trka seveda nastane eksplozija, in v asteroidu se z veliko hitrostjo začne pojavljati na milijone razpok, nastane velik krater, asteroid kot tak pa je videti, kot da se bo njegov pretežni del razpršil.
A ni tako. Trk dveh asteroidov omenjenih velikosti bi seveda krepko spremenil videz večjega asteroida, ne bi ga pa uničil. Zgodilo bi se celo, da bi gravitacijske sile velik del razpršenih delcev potegnile nazaj proti asteroidu, ki bi se tako delno »popravil«.
In kaj ugotovitev pomeni? To, da se je Hollywood zmotil, ni nič hudi pretresljivega, je pa zoprno to, da bo, če do česa podobnega res pride, bo za to, da se nevarnost razstreli, potrebno mnogo več energije kot smo mislili.
Vir: Univerza Johns Hopkins