RoboTurtle je opremljen z GPS moduli, ultrazvočnimi senzorji, enoto za vzorčenje vode, kamerami s (kakopak) umetno inteligenco, ki omogočajo zaznavanje in odzivanje na spremembe v okolju ter avtonomno sledenje morskim živalim in še čem. Želva plava z nežnim zamahovanjem svojih veččlenih bioničnih plavuti, kar naj bi bilo manj moteče za divje živali v primerjavi z roboti, ki uporabljajo glasne elise. Poleg tega vključuje sistem za uravnavanje vzgona, ki omogoča dviganje in spuščanje ter lebdenje na površini.
Med lebdenjem robot polni baterijo preko solarnih panelov na hrbtu ter preko satelita prenaša podatke in prejema nove naloge. Njegove motorizirane noge mu omogočajo tudi, da se izvleče iz vode in premika po plaži – čeprav slednje s precej počasnim tempom.
Natančne tehnične specifikacije še niso razkrite, vendar predstavniki Beatbota pravijo, da je hitrost plavanja primerljiva s pravo morsko želvo. Če se redno »sonči« in polni baterije, menda lahko plava cel dan. Podjetje, ki je sicer znano po svojih robotih za čiščenje bazenov, načrtuje komercialno proizvodnjo RoboTurtle, v okviru katere bodo velikost in zmogljivost vsake »želve« prilagodili potrebam posameznih strank.
Vendar pa RoboTurtle ne bo edina robotska želva v oceanu. Ekipe z ETH Zurich, projekta ARROWS in Nacionalne univerze Singapurja prav tako razvijajo lastne različice plavajočih želvobotov.
Vir: Beatbot