Znanstveniki se seveda tega zavedajo in že nekaj časa iščejo najrazličnejše ideje, kako te delce nekako filtrirati iz odpadne vode že v pralnem stroju samem. Razvili so kar nekaj filtrov, ki te delce prestrezajo, a nobena od rešitev ni bila ravno optimalna. Te filtre je potrebno čistiti ali menjavati, kar ni najbolj praktično, poleg tega pa njihova učinkovitost ni ravno na visoki ravni, saj je kar nekaj plastičnih delcev tako majhnih, da pobegnejo skozi filtrirne naprave.
Najnovejša ideja znanstvenikov japonske univerze Shinshu teh omejitev naj ne bi imela, saj odstranjevanje mikroplastičnih delcev ne poteka s pomočjo filtracije ampak ultrazvočne separacije. Ideja je presenetljivo preprosta. Ob cev, po kateri teče odpadna voda iz pralnega stroja, se namesti piezoelektrični oscilator, ki proizvaja akustične valove tako, da na sredini cevi nastane tako imenovani stoječi val, ki povzroči, da se mikroplastični delci zberejo na sredini cevi. Za oscilatorjem se cev deli v tri veje – stranski, brez mikroplastičnih delcev, sta speljani v odtok, sredinska, »umazana«, pa v poseben zbiralnik, iz katerega voda izpari, mikrodelce pa je mogoče preprosto zbrati in varno odstraniti.
Metoda se je na testih izkazala za izredno učinkovito, saj so z njo uspeli odstraniti 95 odstotkov delcev PET in 99 odstotkov delcev najlona 6. Edina težava, ki jo morajo sedaj odpraviti je ta, da postopek koncentracije delcev na sredini cevi in s tem črpanje vode traja predolgo.
Raziskava je bila objavljena v reviji Sensors and Actuators B: Chemical.
Vir: EurekAlert