Podjetje NDB s sedežem v Kaliforniji meni, da zna nasloviti obe težavi. Trdijo, da so izdelali baterijo z lastnim polnjenjem, ki je v celoti izdelana iz radioaktivnih odpadkov in ima pričakovano življenjsko dobo 28.000 let.
V prejšnjem stavku vam je verjetno padel v oči izraz baterija z lastnim polnjenjem. Kaj to pomeni? To pomeni, da se pojem »baterija« nanaša le na obliko, saj podjetje meni, da bodo lahko proizvajali baterije velikost AA, AAA, 18650 in 2170, v bistvu pa gre za majhne generatorje, ki delujejo na osnovi ogljika-14. Ogljik-14 je radioizotop, ki ga najdemo v grafitu in ga poznamo po tem, da ga arheologi uporabljajo za datiranje z ogljikom. Njegova razpolovna doba je 5730 let, na koncu pa razpade na dušik 14, anti-nevtrino in elektron beta razpada. In prav slednji je vzbudil radovednost NDB kot možen vir električne energije.
Zadevo so izvedli tako, da so prečiščeni grafit stisnili v mikroskopske diamante ogljika-14. Ker je ogljik-14 še vedno radioaktiven, so ga obdali s še enim slojem nanodiamantov, izdelanih iz poceni in povsem varnega neradioaktivnega ogljika-12, ki ima to dobro lastnost, da navzven povsem nevtralizira radioaktivno sevanje ogljika-14. Vsaka baterija bo vsebovala veliko nanizanih diamantnih plasti, majhno krmilno vezje in superkondenzator za zbiranje, shranjevanje in oddajanje energije. Podjetje trdi, da je končni rezultat baterija, ki bo delovala izjemno dolgo. V nizkonapetostnih razmerah kot so recimo satelitski senzorji, do kar 28.000 let, kot avtomobilska baterija okoli 90 let, v prenosnih elektronskih napravah, kot so recimo telefoni, pa zaradi velikosti »le« okoli 9 let.
NDB pričakuje, da bi različico z majhno močjo lahko pričeli tržiti že v letu ali dveh, v približno petih letih pa tudi različico z veliko močjo. »Začeli bomo na nanometrski ravni, nadaljevali pa z napajanjem satelitov in lokomotiv,« pravijo.
Kaj pa cena? Podjetje predvideva, da bodo njegove baterije cenovno primerljive z obstoječimi baterijami, vključno z litij-ionskimi, ko bodo proizvedene iz jedrskih odpadkov pa še veliko cenejše, saj bi proizvodnjo lahko financirali proizvajalci tega odpada.
Ideja se ne sliši slabo, kaj se bo zgodilo, pa bomo seveda šele videli… Podrobneje v spodnjem videu...
▪