Kot rečeno, baker ne sodi v magnetne materiale. A ko se bakreni plošči približa magnet, začnejo elektroni na površini bakra rotirati. Magnet poskuša te elektrone potegniti nase, ti pa se temu »upirajo« tako, da za hip tvorijo lastno magnetno polje, ki je orientirano nasprotno od magnetovega in zato se padec slednjega upočasni. To je zelo poenostavljena razlaga nečesa, kar podrobno opisujeta Faradayev zakon indukcije in Lenzovo pravilo in je znano že dolgo. Pa ne le znano pač pa tudi na široko uporabljano.
V videu lahko recimo vidite, kako magnet, ki neovirano pade skozi navitje, katerega konci niso sklenjeni, pri navitju s sklenjenimi konci, torej pri sklenjenem tokokrogu, pa se magnet na sredini navitja precej upočasni. Posledica te upočasnitve je, da se gibalni moment magneta spremeni v električni tok in zato v posnetku zasveti lučka LED.
In kje ta princip najdemo v praksi? Več ali manj povsod, kjer imamo opravka z elektriko – večina svetovne električne energije nastane tako, da se magneti gibljejo skozi navitja, izdelana iz kovinske žice. Zaviranje magnetov s pomočjo bakra je tudi osnova za zavorne sisteme hitrih vlakov, gre pa za način brezkontaktnega zaviranja torej zaviranja brez trenja zavornih oblog ob kolesa.
Vir: NightHawkInLight