Antisolarne celice

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 27. 02. 2024 06:14:00, Kategorija:

Radiacijsko ohlajevanje namesto sonca - bodo elektriko kmalu proizvajale tudi »nočne« celice?

Antisolarne celice
Sončne celice vedno učinkoviteje pretvarjajo sončno svetlobo v električno energijo, a tehnologija je še vedno precej nerodna. Predvsem zato, ker je sonce zelo nepredvidljiv vir energije. Ne le, da ga ponoči ni, njegov učinek je manjši ob oblačnih dneh, pozimi in tako naprej.

Skupina znanstvenikov univerze Stanford je sedaj dokazala, da je mogoče tudi ekonomsko upravičljivo generirati električno energijo s pomočjo tako imenovanega radiacijskega ohlajevanja. Princip kot tak je znan že nekaj časa, zelo poenostavljeno povedano pa gre za neke vrste anti-solarni princip, kjer se električna energija namesto s termoelektričnim segrevanjem proizvaja s termoelektričnim ohlajevanjem. V praksi to pomeni, da se elektrika proizvaja tako, da se solarni paneli, ki so se čez dan segreli zaradi neposredne sončlne svetlobe in podlage, na katero so nameščeni, usmerijo v ohlajajoče se nebo, s tem pričnejo hladiti, to toplotno sevanje pa prične oddajati IR-svetlobo, ki jo je mogoče uporabiti za proizvodnjo elektrike.

Princip je do sedaj sicer deloval, vendar so bile proizvedene količine energije tako majhne, da vse skupaj ekonomsko ni imelo smisla. A svari so šle naprej in omenjenim znanstvenikom je sedaj uspelo izdelati solarne celice, ki jih je mogoče  postaviti na streho, »pridelajo« pa lahko 2,2 W na kvadratni meter panela. To pa je že dovolj za napajanje različnih senzorjev, luči in še česa.

Vir: OSA