V zapor zaradi emodžijev?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 4. 07. 2024 05:22:00, Kategorija: Trendi

So sodišča pripravljena na »digitalni govor«?

V zapor zaradi emodžijev?
Digitalizacija našega življenja je povzročila tudi spremembe pisnega načina komunikacije med ljudmi. Pa pri tem ne mislimo le na okrajšave v slogu BRB, BFF, LOL in še nekaj deset ali sto drugih, pač pa tudi na tako imenovane emodžije. Saj veste, tiste majhne sličice, najpogosteje smejkote, ki jih pogosto lepimo v besedilo. Ti piktogrami so zanimivi predvsem zato, ker lahko z le enim ali nekaj znaki izrazimo naše počutje, želje, namene… Slika pove tisoč besed in to je v času tipkanja s palci po telefonih seveda več kot dobrodošlo.

A slike imajo eno precejšnjo težavo – interpretacijo. Če nekdo zapiše, da se smeji, vemo, da je to tudi mislil, če pa nariše smejočo se sličico, pa je ta stvar interpretacije prejemnika. In to celo v odvisnosti od telefona oziroma aplikacije, ki jo ta uporablja. Emodžije kot take ureja konzorcij Unicode (Unicode Consortium), ki pa zanje določi le kodo in črno-beli obris. Recimo obraz, ki se smeji tako, da se vidijo zobje, ima kodo 1F601. Če hoče neka aplikacija ali operacijski sistem sličico narediti bolj zanimivo, jo mora predelati sam. Takšne predelave pa so lahko bolj ali manj uspešne oziroma bolj ali manj točno prikazujejo, kaj naj bi pomenile. Omenjeni emodži je lep primer, saj so uporabniki Applovega izrisa ocenili, da gre za negativno emocijo, uporabniki drugih sistemov (in aplikacij) pa kot pozitivnega.

Piktograme je seveda mogoče uporabiti kot dodatek besedilu, lahko pa tudi samostojno ali kot kombinacijo sličic, s katerimi se lahko sestavi tudi slikovna zgodba. A če že en sam piktogram različni ljudje različno interpretirajo, kaj se bo potem zgodilo z »zgodbo«, če bo teh piktogramov več? Če gre za nedolžne šale se nesporazumi lahko kaj hitro odpravijo, v primeru, ko nekdo piktograme vidi kot grožnjo, pa zadeve niso nič kaj zabavne. Stvar se še bolj zaplete, če takšna komunikacija pride na sodišče. Sodnik si lahko te sličice predstavlja na en način, člani sodnega senata ali porota na drugega, prejemnik na tretjega, pošiljatelj pa na četrtega. In kaj je potem res? Se sodnik, porota ali prejemnik motijo? Je pošiljatelj sličice namenoma zložil skupaj tako, da je sporočilo dvoumno in se bo lahko delal nedolžnega, če pride do prijave? Vprašanj je veliko in v nekaterih državah že imajo tako imenovane strokovnjake za digitalni jezik, ki pomagajo sodiščem pri interpretaciji komunikacij s pomočjo emodžijev.

Več o tematiki v spodnjem, že nekaj let starem videu, ki pa je še vedno aktualen in v katerem boste videli tudi primere komunikacij, zaradi katerih so pošiljatelji  celo pristali v zaporu.

Vir: Cheddar/YouTube

preberite še to

Trendi
Tole je pa malo preveč!

Tole je pa malo preveč!

Včasih gredo praktične šale čez rob. In tale je ena od njih... Kje se to dobi? Mi bi to imeli!

Trendi
Ogljikov dioksid v gorivo

Ogljikov dioksid v gorivo

Še ena naprava, ki spreminja škodljiv plin v nekaj koristnega…

Trendi
Mama je naredila red

Mama je naredila red

Ko sovje gnezdo dobi neželenega podnajemnika, se oče ni najbolj izkazal, mama pa…

Trendi
Odkrit prvi virojedec

Odkrit prvi virojedec

Obstaja organizem, ki se prehranjuje z – virusi. Pa verjetno ne le eden...

Trendi
Obratni Ostržek

Obratni Ostržek

Znanstveniki so ugotovili, da se nam nos ne podaljša, če se zlažemo. Prav nasprotno...

Trendi
V zapor zaradi emodžijev?

V zapor zaradi emodžijev?

So sodišča pripravljena na »digitalni govor«?

Trendi
Z magnetom nad bolezni

Z magnetom nad bolezni

Bomo malarijo, sepso in celo levkemijo »vlekli« iz krvi z magneti?

Trendi
To pa je iluzija

To pa je iluzija

Če gledate v križec, bodo fotografije čez nekaj časa postale takšne, kot bi jih slikal Picasso.

Trendi
Geotermalna baterija

Geotermalna baterija

Zakaj pa ne bi kot vir energije uporabili kar toplote zemlje? Saj jo, vendar...

Trendi
Lubenice in bobni

Lubenice in bobni

Kaj imajo skupnega zrele lubenice in nigerijski bobni

Trendi
Imamo tudi ljudje »paritvena obdobja«?

Imamo tudi ljudje »paritvena obdobja«?

V katerih mesecih se po svetu rodi največ otrok? Odvisno od zemljepisne širine.