Ure, ki so spremenile svet

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 4. 10. 2024 05:21:00, Kategorija: Trendi

Šest ročnih ur, ki so ob svojem nastanku spremenile način spremljanja časa.

Ure, ki so spremenile svet
Ročne ure nas spremljajo že nekaj več kot 200 let in v tem času se na prvi pogled ni kaj dosti spremenilo. Še vedno imamo majhne naprave, s paščkom pritrjene na naše zapestje, ki imajo pod steklom površino, na kateri se na tak ali drugačen način prikazuje, koliko je ura. A spremembe so bile kljub temu ogromne. Na zunaj mogoče ne, v drobovju ur pa so se dogajale prave male revolucije.

Pa si oglejmo nekaj ur, ki so v času svojega nastanka predstavljale višek urarske inovativnosti.

Rolex Oyster

Kar nekaj proizvajalcev se hvali, da so bili prvi, ki so izdelali uro za potapljače, a prvi, ki je izdelal dejansko vodotesno uro, je bil Rolex. Ura se je imenovala Rolex Oyster, izdelali so jo leta 1926, steklo in zadnji pokrov pa sta bila narejena tako, da sta se privila na ohišje, za tesnjenje pa sta skrbeli gumijasti tesnili. Ustanovitelj podjetja Hans Wilsdorf je leta 1927 dal uro britanski plavalki Mercedes Gleitze, ki je z njo preplavala Rokavski preliv.

Razvoj vodotesnosti je seveda šel naprej in Rolex je dosegel vrhunec z modelom Deepsea Challenge, ki je leta 2012 preživel potop na globino 10.908 metrov.

Seiko Quartz-Astron 35SQ

Ura Seiko Quartz-Astron 35SQ oziroma na kratko Astron je prišla v zgodovino 25. decembra 1969 v Tokiu kot prva ročna kvarčna ura. Podjetje je mehanizem razvijalo kar deset let, vključeval pa je hibridno tiskalno vezje, in izredno majhen koračni motorček, zadolžen za premikanje kazalcev. Ura je bila s +/- 5 sekund mesečno ena najnatančnejših do takrat, stala pa je 450.000 jenov, kar je bilo takrat toliko kot avtomobil srednjega razreda.

Hamilton Pulsar P1

Slabe tri leta po prvi kvarčni uri, točneje 4. aprila 1972, je prišla na svet prva prava digitalna ura, ki je imela namesto kazalcev elektronski zaslonček s štirimi 7-segmentnimi prikazovalniki. Ura ni bila le prva povsem digitalna, bila je tudi ena prvih, ki je za delovanje uporabljala integrirana vezja, predhodnike današnjih procesorjev. Ura je bila spravljena v ohišje iz 18 karatnega zlata, stala pa je 2100 dolarjev, kar je v ZDA takrat pomenilo ceno relativno dobrega avtomobila.

Swatch Sistem 51

Ura Swatch Sistem 51 je bila prva robotsko sestavljena mehanska ura. Oznaka 51 pomeni, da uro sestavlja 51 delov, vsi pa so pritrjeni na en sam osrednji vijak. Ura je bila prvič predstavljena na sejmu Baselword 2013, z relativno nizko  ceno je bila namenjena mladim ljudem kot nekakšen uvod v svet mehanskih ur v upanju, da bodo kasneje, ko so bodo to lahko privoščili, posegli po dražjih, luksuznih modelih.

Omega Seamaster Aqua Terra > 15,000 Gauss

Največji sovražnik mehanskih ur je magnetno polje. Ta nevidna sila lahko krepko vpliva na točnost mehanske ure, v skrajnih primerih pa jo celo uniči. Tega se seveda proizvajalci ročnih mehanskih ur že dolgo zavedajo in svoje ure izdelujejo tako,da  so kar najbolj odporne proti magnetnemu polju. Povprečno kakovostne ure tako prenesejo gostoto magnetnega polja do 90 Gaussov, podjetje Omega pa je s svojim modelom Seamaster Aqua Terra postavilo nove standarde, saj je bil to prvi model, ki je prenesel več kot 15,000 Gaussov. Kako? Tako, da so uro izdelali iz nekovinskih in nemagnetnih materialov. Od leta 2014 naprej so vse Omegine mehanske ure izdelane na ta način.

Apple Watch

Apple Watch ni bila prva pametna ura na trgu, je pa bila prva, ki je dosegla prodajo, ki jo lahko označimo kot masovno. Na trg je prišla 24. aprila 2015 in kaj hitro postala prodajni hit in dobesedno povozila konkurenco v obliki Pebble in Android Wear. Apple je bil na trgu pametnih ur brez omembe vredne konkurence cela tri leta, nato pa so ga pričeli dohajati Samsung, Huawei, Garmin, Google in še kdo. In nekateri tudi prehitevati...

preberite še to

Trendi
»Amortizerji« tudi na smučeh?

»Amortizerji« tudi na smučeh?

Če imajo blažilnike kolesa, zakaj jih ne bi še smuči?

Trendi
Nikar tako…

Nikar tako…

Če boste kupovali novoletno jelko, dobro razmislite, kako jo boste prepeljali domov.

Trendi
Kako ti je ime? ABCDEF GHIJK Zuzu…

Kako ti je ime? ABCDEF GHIJK Zuzu…

Ne, ni šala, tako je namreč res ime 13-letniku iz Južne Sumatre

Trendi
Lahko vidite Mount Everest iz letala?

Lahko vidite Mount Everest iz letala?

Ne! ...Vsaj od blizu ne. Je prenevarno.

Trendi
Zaljubljeni papagaj

Zaljubljeni papagaj

Da ljubezen očitno ne pozna meja se je prepričal tudi ta snemalec…

Trendi
Vas zanima, zakaj je umetna inteligenca tako »pametna«?

Vas zanima, zakaj je umetna inteligenca tako »pametna«?

V bistvu ni, gre le za neskončno metodo poskusov in napak… če zelo poenostavimo…

Trendi
Simulacija in realnost

Simulacija in realnost

Kako realističen je Microsoftov simulator letenja? Precej....

Trendi
To pa je ljubezen do službe

To pa je ljubezen do službe

Bi dali svojemu otroku ime Urad za statistično informacijsko komuniciranje? Nekdo je…

Trendi
»Pobegnil« je največji ledenik na svetu

»Pobegnil« je največji ledenik na svetu

Velikanski ledenik se je izmuznil iz svojega »doma«. Zdaj pluje proti severu, prinašajoč ta...

Trendi
Kaj pa če bi ga stisnili?

Kaj pa če bi ga stisnili?

Kam s snegom na letališčih in podobnih objektih? Tale rešitev je videti zelo zanimivo...

Trendi
Uživajte takoj. Plačujte kasneje.

Uživajte takoj. Plačujte kasneje.

Promocijska vsebina
Ste si za zimske...

Trendi
Imate vsega dovolj?

Imate vsega dovolj?

Pojdite na najbolj izoliran del na Zemlji - norveški otok Bouvet...