Ministrstvo za naravne vire in prostor je naredilo, kar smo rpedvidevali - iz pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah umaknilo člen, ki je po novem letu predvideval prepoved vgradnje električnih bojlerjev in nekaterih drugih generatorjev toplote.
[Originalna novica]
Ob koncu zadnje vlade Janeza Janše, ko so bile parlamentarne volitve že mino, prevzema oblasti pa še ni bilo, je bil na takratnem ministrstvu za okolje, ki ga je vodil SDS-ov minister Andrej Vizjak, sprejet Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah. Pravilnik je imel namen zmanjšanje porabe električne energije za razsvetljavo, ogrevanje, hlajenje, prezračevanje in tudi pripravo sanitarne vode ne le v novogradnjah ampak tudi v obstoječih objektih.
Vse skupaj se načeloma sliši dobro, saj je vsem jasno, da je treba v teh »električno zahtevnih« časih z energijo varčevati in jo skušati preusmeriti v uporabo obnovljivih virov, a stvar ima kar nekaj »lukenj«, ki jih bo obstoječa vlada, ki pravilnika (zaenkrat) ni ukinila, tako da bo pričel veljati že s 1. januarjem 2025, težko zakrpala. Zakaj?
Pravilnik v svojem 17. členu določa, da »generatorjev toplote in grelnih teles, ki toploto za ogrevanje stavb pripravljajo z direktno rabo električne energije (Joulov princip), ni dovoljeno uporabljati, če električno energijo dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz OVE (obnovljivih virov energije)…«. To v praksi pomeni, da če elektrike ne proizvajamo sami ali je ne dobivamo iz obnovljivih virov, te ne smemo uporabljati za ogrevanje. In to velja tudi za ogrevanje sanitarne vode »…generatorje toplote, ki TSV (toplo sanitarno vodo) pripravljajo z direktno rabo električne energije (na podlagi Joulovega principa), ni dovoljeno uporabiti, če električno energijo za delovanje dobivajo iz javnega električnega omrežja«.
A obstaja nekaj izjem, med drugim »…ne glede na prejšnji odstavek je raba električne energije za direktno pripravo TSV (tople sanitarne vode, op.ur.) iz javnega električnega omrežja dovoljena, če se TSV pripravlja z napravo z električno močjo, manjšo od 2 kW el, ali z grelniki, s katerimi se zagotavlja manjša količina TSV…« Torej – če imate vgrajen bojler moči manj kot 2000 vatov, ste na »legalni« strani, če imate močnejšega, pa elektrike, če ta ni zelena, zanj po 1. januarju ne boste smeli več uporabljati.
Če torej povzamemo – če elektrike za ogrevanje vode, s katero se tuširate, kopate umivate roke in perete posodo, ne dobivate iz obnovljivih virov ali jo proizvajate sami, ne boste smeli več uporabljati. Lahko pa boste z njo polnili avtomobil, električno kolo… Zdaj pa bodi pameten…
Vir: Pravno-informacijski sistem RS