Digitalna orodja v šoli da, a varno in premišljeno

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 21. 04. 2025 05:52:00, Kategorija:

Promocijska vsebina
Na konferenci razpravljali o odgovorni rabi digitalnih tehnologij in poučevanju v digitalni dobi

Digitalna orodja v šoli da, a varno in premišljeno
V sredo, 14. aprila, je na Fakulteti za družbene vede potekala konferenca za učitelje in ravnatelje osnovnih šol, na kateri so strokovnjaki s področja šolstva, digitalizacije in igrifikacije naslovili izzive digitalnih tehnologij in poučevanja v digitalni dobi. Na dogodku, ki sta ga v okviru projekta Spletne brihte organizirala A1 Slovenija in Digital School Slovenija, so zbrani izvedeli, kako lahko v vsakodnevni učni proces vključijo znanja o digitalnih tehnologijah ter spregovorili o številnih priložnostih, ki jih ponujajo pri poučevanju. Navzoče sta nagovorila ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer in Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in A1 Hrvaška.

Digitalne tehnologije so postale neločljiv del vseh dejavnosti, tudi izobraževanja, česar se zavedajo številni slovenski učitelji in ravnatelji, a so pri uvajanju tehnologij v učni sistem in poučevanju o njihovi odgovorni rabi prepuščeni sami sebi. Digitalna orodja pomagajo učiteljem razložiti kompleksne koncepte na dostopnejši način, hkrati pa omogočajo učencem bolj dinamično in angažirano učno izkušnjo. Uporaba digitalnih učnih metod ne le izboljšuje razumevanje snovi, temveč učence pripravlja na prihodnost, ko bodo digitalne spretnosti nepogrešljive v skoraj vsakem poklicu. Pri tem je ključno, da digitalna orodja uporabljamo varno in premišljeno ter otroke učimo odgovorne rabe spleta. O uporabnih orodjih, načinih poučevanja in spletnih pasteh so v okviru strokovne konference za pedagoške delavce, ki je danes potekala na Fakulteti za družbene vede, razpravljali strokovnjaki s področja šolstva, zdravstva, digitalizacije in igrifikacije.

Konferenco je kot častna gostja otvorila ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer. »Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo se zavedamo, da ni več vprašanje, ali bomo tehnologijo vpeljali v šole – vprašanje je, kako to narediti odgovorno, etično in premišljeno. Naš cilj je, da digitalne tehnologije v šolah niso zgolj orodje, temveč zavezniki učiteljev in učencev. Prizadevamo si za njihovo vključevanje v izobraževalne procese na način, ki spodbuja učenje, sodelovanje in varnost. Ob tem pa moramo kot družba, šolstvo in država poskrbeti, da otroke opremimo z znanji in orodji za varno, zavestno in odgovorno uporabo digitalnega sveta.«

Udeležence je pozdravil tudi Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in A1 Hrvaška, ki izobraževanje o odgovorni rabi digitalnih tehnologij uvršča med prednostne naloge. »Konferenca poteka ravno v času, ko se področje odgovorne in varne rabe spleta in digitalnih tehnologij vse bolj postavlja v ospredje javnih razprav. Veseli me, da smo tudi v A1 del iskanja odgovorov na izzive, ki jih prinaša življenje v digitalnem svetu. Kot ponudnik celovitih komunikacijskih storitev na trgu se zavedamo, da z našimi produkti in storitvami prispevamo k uporabi digitalnih tehnologij, zato čutimo odgovornost, da uporabnike opremimo z znanji za njihovo odgovorno in varno uporabo. S projektom Spletne brihte otrokom, staršem in učiteljem pomagamo z veščinami za varno, odgovorno in ustvarjalno življenje v digitalnem svetu,« je povedal ob tej priložnosti.

Izzivi in priložnosti izobraževanja v digitalni dobi
Govorniki so v okviru predavanj in okrogle mize osvetlili pasti in priložnosti spleta in digitalnih tehnologij, načine odgovorne rabe digitalne tehnologije pri poučevanju ter prihodnost izobraževanja v digitalni dobi. Miha Kramli, terapevt in vodja Centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici, je v uvodu konference predstavil vpliv rabe digitalnih tehnologij, ki pogosto vodi v zasvojenost, in izpostavil pomen uravnotežene uporabe, še posebej pri mladih. »Nove tehnologije so nekaj čudovitega, z njimi ni nič narobe, ljudje smo tisti, ki lahko odpovemo. Zato moramo, ko govorimo o digitalizaciji, zaobjeti vse njene vplive, tudi negativne. Nujno potrebujemo vpeljati časovno in prostorsko kulturo uporabe digitalnih tehnologij, pri tem je osveščanje izredno pomembno. Hkrati pa mora dati signal tudi država in to urediti na sistemski ravni. Še toliko bolj, ker bomo od tehnologije vedno bolj odvisni, zato moramo poskrbeti, da od nje ne bomo zasvojeni.«

Ravno zato je pomembno, da otroke in mladostnike opremimo s potrebnim znanjem za varno in odgovorno rabo digitalnih tehnologij. Kako se tega lotiti in kako (naj) izgleda poučevanje v digitalni dobi, so se v sklopu okrogle mize pogovarjali Nina Jelen, večkrat nagrajena učiteljica, ddr. Lorena Mihelač, doktorica interkulturologije in doktorica informacijske znanosti in tehnologije, in Matija Torlak, direktor Digital School Slovenija. Ob koncu konference je Matija Torlak predstavil še konkretna digitalna orodja, ki učiteljem omogočajo učinkovitejše predajanje znanja in lažje vključevanje tehnologije v vsakodnevni učni proces, osnovnošolska učiteljica Maja Kodarin pa je s prisotnimi delila svoje praktične izkušnje z rabo digitalnih tehnologij v učilnici.

Vsebine in orodja za sodobno poučevanje v digitalnem svetu
Na konferenci so predstavili tudi novo brezplačno spletno platformo, nadgradnjo programa Spletne brihte, s katerim A1 Slovenija že vrsto let osnovnošolske otroke aktivno opremlja z veščinami odgovornega življenja na spletu. S platformo zdaj naslavljajo tudi potrebe učiteljev pri poučevanju otrok o odgovorni, varni in koristni rabi digitalnih tehnologij, saj tovrstno izobraževanje še ni del rednega šolskega učnega načrta. »Ker poučevanje o digitalnih tehnologijah ni vključeno v redni učni načrt, so ravnatelji in učitelji prepuščeni lastni volji ter razpoložljivosti časa in sredstev, ki jih lahko vložijo v poučevanje teh vsebin. Nadgradnjo projekta Spletne brihte smo zato pripravili v smeri večje opolnomočenosti učiteljev, ki bodo s pomočjo različnih vsebin in učnih načrtov učence lažje pripravili na življenje v digitalnem svetu,« je dodal Dejan Turk.

Interaktivna platforma Spletne brihte 2.0 vsebuje širok nabor koristnih vsebin za razvijanje ključnih digitalnih veščin prihodnosti ter zabavne izzive, kvize in elemente igrifikacije, razvite v sodelovanju s strokovnjaki in prilagojene otrokom, staršem in učiteljem. Slednjim poleg številnih vsebin in orodij za sodobno poučevanje v digitalnem svetu ponuja tudi dostop do učnih priprav za uporabo pri učnih in razrednih urah ali za popestritev učnega procesa. S kakovostnimi vsebinami jim nudi podporo za krepitev lastnih digitalnih kompetenc in učinkovito prenašanje znanja na učence, širok izbor vsebin pa se sproti dopolnjuje. Sodobno izobraževalno platformo, ki je uporabnikom na voljo popolnoma brezplačno, je A1 Slovenija razvil v sodelovanju z Digital School Slovenija.

preberite še to

Povedali so nam
Digitalna orodja v šoli da, a varno in premišljeno

Digitalna orodja v šoli da, a varno in premišljeno

Promocijska vsebina
Na konferenci ra...

Povedali so nam
Nadgradite svoj ekosistem Galaxy

Nadgradite svoj ekosistem Galaxy

Promocijska  vsebina
Kupite tablični računalnik ali pametno uro in prejmite slušalke Galaxy Buds3

Povedali so nam
ITELIS uspešno zaključil nakup družbe COMCOM IT

ITELIS uspešno zaključil nakup družbe COMCOM IT

Promocijska vsebina
Podjetje ITELIS...

Povedali so nam
A1 Slovenija uporabnikom podarja dostop do Netflix ali Max vsebin na zahtevo
Povedali so nam
Kopica nagrad za Samsung tehnološke inovacije

Kopica nagrad za Samsung tehnološke inovacije

Promocijska novica
Združenje za pot...

Povedali so nam
Omrežje 5G je ključno za razvoj naprednih avtomobilskih storitev
Povedali so nam
Posebna izdaja - nova Toyota Aygo X JBL

Posebna izdaja - nova Toyota Aygo X JBL

Promocijska vsebina
Nova posebna izd...

Povedali so nam
Kraljica plezanja je na svojem prestolu! Zlato ostaja v Sloveniji
Povedali so nam
Prepolovite račun za telefon, internet in televizijo … za vedno!
Povedali so nam
Vzdržljiva lepotica, ki bo sledila vsakemu vašemu koraku

Vzdržljiva lepotica, ki bo sledila vsakemu vašemu koraku

Promocijska vsebina
Za žensko je ura...

Povedali so nam
Skupina ACTUAL I.T. na poti k naslednji fazi razvoja s spremembami v vodstvu