Wallaceova čebela velikanka ali latinsko Megachile pluto, ki velja za največjo čebelo na svetu, je bila v naravi zadnjič opažena leta 1981. Gre za v povprečju 3,8 centimetrov dolgo čebelo z razponom kril do 6,4 centimetre, kar pomeni, da je vsaj štirikrat večja od evropske čebele, da pa bi bila še bolj impresivna, ima tudi izredno velike čeljusti, ki jih uporabljajo za odganjaje termitov. Zakaj ravno termitov? Zato ker si čebela svoja gnezda ustvarjajo v aktivnih termitnjakih v drevesih.
Čebela je sicer resda velika, kljub temu pa ima dokaj pestro zgodovino skrivanja pred ljudmi. Biologi so jo prvič našli leta 1855, nato je za več kot 100 let izginila, našli pa so jo spet šele leta 1981, nato pa spet skoraj 40 let ne. Zato vsekakor ni čudno, da so jo biologi uvrstili na seznam programa Iskanja izgubljenih vrst (Search for Lost Species), ki ga vodi Global Wildlife Conservation.
In to, da biologi niso obupali in Wallaceovo čebelo vpisali v seznam izumrlih vrst, se je očitno izplačalo. Tričlanska ekspedicija, ki je leta 2019 preiskovala na severne otoke Indonezije, je zadnji dan odprave naletela na živo in zdravo samico. In da se ne bi zgodilo, da bi spet izginila za kakšno desetletje ali stoletje, biologi sedaj sodelujejo z lokalnimi oblastmi v Indoneziji in poskušajo poiskati še kak primerek in ga poskusiti zaščititi.
Vir: University of Sydney