Bi piramide lahko gradili tako?

Avtor: Uredništvo, Objavljeno: 30. 07. 2024 05:38:00, Kategorija: Trendi

Znanstveniki si še vedno niso edini, kako so stari Egipčani gradili svoje piramide. Hipotez je kar nekaj... So jih gradili z – vodo?

Bi piramide lahko gradili tako?
Piramide, pa naj gre za egiptovske, latinskoameriške ali kakšne druge, so impresivne zgradbe, za katere se seveda sprašujemo, kako so nastale. Kako so nekaj tisoč let nazaj, ko še ni bilo nobene mehanizacije, lahko izklesali, predvsem pa prenašali tako velike kamnite bloke? Teorij je bilo v preteklosti že veliko. Od tega, da so okoli piramid gradili klančine, po katerih so nato vozili bloke na svoje mesto, po končanem delu pa klančino porušili, pa do teorij, da so jim pri tem pomagali takšni ali drugačni Nezemljani.

Zanimivo teorijo na temo gradnje piramid je pred kakšnimi petimi leti postavil tudi angleški gradbenik Chris Massey ki trdi, da so bloke dvigovali in postavljali na svoje mesto s pomočjo - vode.  O tem, da naj bi Egipčani apnenčaste bloke, iz katerih so narejene piramide, do mesta gradnje dostavili tako, da so jim navezali napihnjene živalske kože in/ali les in jih s tem naredili plovne, so znanstveniki govorili že nekaj časa. Massey je teorijo nadgradil s tem, da je opisal ne le način, kako so bloke pripeljali do gradbišča ampak tudi kako so jih tam izklesali, da so dobili prave dimenzije ter na koncu tudi dvignili na pravo mesto.

In za kaj gre? Koncept je pravzaprav zelo preprost in ga je tudi preprosto prikazati (viden je tudi v spodnjih filmih) – vzemite kakšno steklenico, vrč, ozek visok kozarec ali kaj podobnega in ga potopite v vodo, da se z njo napolni. V vodi ga nato obrnite tako, da bo odprtina spodaj, dno pa zgoraj. Če ga sedaj dvignete vidite, da podtlak, ki zadržuje vodo v kozarcu povzroči, da je njena gladina krepko nad vodo. It takšna tudi ostane, dokler na dnu v kozarec ne spustimo zraka. Če sedaj v tak kozarec od spodaj potisnemo nekaj, kar plava, se bo to seveda dvignilo in odplavalo proti vrhu. Logično! In prav ta princip naj bi po Masseyevi teoriji uporabili stari Egipčani. Dokazov o tem je v obliki kanalov, ki peljejo iz Nila proti piramidam, baje kar nekaj, določeni indici pa kažejo na to, da naj bi podoben princip uporabili tudi v Kambodži pri gradnji templja Angkor Wat.

Kaj pa klesanje? Tudi pri tem je izdatno pomagala voda. Apnenec je, ko je vlažen, relativno mehek, strdi se šele, ko se posuši. Mehek apnenec pa je seveda bolj primeren za obdelavo z bakrenimi dleti, ki so jih uporabljali takrat. Če bi ga obdelali v vodi, bi bilo to neprimerno lažje kot na suhem in vročem puščavskem pesku. Voda pa ima še eno dobro lastnost - vedno je ravna, kar je seveda uporabno za merjenje ravnine klesanja.

V spodnjem videu je »razloženo«, kako bi postopek lahko potekal in vse skupaj se zdi precej logično. Pravzaprav bolj od teorije gradnje klančine, ki bi zaradi teže, ki jo nosi, morala biti ogromna, vsekakor pa bolj logična od teorije, da so jo zgradili takšni ali drugačni Nezemljani. In z njo se strinjajo tudi pri National Geographicsu.

Ali teoriji verjamete ali ne, prepuščamo vam, mi smo le glasniki. S prvem videu si lahko ogledate »navodila po korakih«, nato pa sledita še dva filmčka o tem, kaj o zadevi pravi avtor teorije. Če ne drugega, boste imeli v teh vročih dneh v senci o čem razmišljati...



preberite še to

Trendi
Smo nekdaj spali zimsko spanje?

Smo nekdaj spali zimsko spanje?

Študija nakazuje, da so prvi hominini zimo kar – prespali…

Trendi
Prijaznost - znak bolezni

Prijaznost - znak bolezni

Medvedi v Kaliforniji zaradi bolezni postajajo prijazni do ljudi…

Trendi
Boleče pivo

Boleče pivo

Na kolesu ni najbolje odpirati pijače…

Trendi
Velikonočna vojna

Velikonočna vojna

Pripadniki dveh sosednjih cerkva v Grčiji se za velikonočne praznike obstreljujejo z raketami. 50.000 raketami...

Trendi
Einstein je imel prav

Einstein je imel prav

Čudno kroženje zvezde okoli črne luknje je (še en) dokaz, da je Einstein dobro razumel gravitacijo&hell...

Trendi
Tudi vas muči mizofonija?

Tudi vas muči mizofonija?

Vas določeni, drugim vsakdanji zvoki, spravljajo ob živce? Potem vas muči mizofonija.

Trendi
Četrta dimenzija je... no ja, čudna...

Četrta dimenzija je... no ja, čudna...

To, da naj bi bila čas, vemo, toda kako je to videti v praksi? Z našimi čutili v 3D-svetu? Kot magija&h...

Trendi
Elektrika in sneg

Elektrika in sneg

Požara zaradi elektrike nikoli ne gasimo z vodo, kar ve vsak s pol pameti. In tudi sneg je voda, butec!

Trendi
Deset nadstropij v dobrem dnevu

Deset nadstropij v dobrem dnevu

Se bo gradbena industrija zgledovala po avtomobilski? Bodo bloki rasli na tekočih trakovih? Zakaj pa ne?

Trendi
Baker in magnet sta zabavna kombinacija

Baker in magnet sta zabavna kombinacija

Baker kot tak ni magneten, se pa v prisotnosti močnih magnetov dokaj nenavadno obnaša. Kot da jih ne ma...

Trendi
DNK veliko bolj odporna

DNK veliko bolj odporna

Znanstveniki so našli DNK in hrustanec v 75 milijonov let starem fosilu

Trendi
Smrkava jajca

Smrkava jajca

Obstaja več načinov, kako ločiti rumenjak od beljaka. Eden je tudi tale, ki ni ravno za občutljive želodce&hel...