O tem, koliko »seva« pametni telefon, govori podatek o stopnji specifične absorpcije (Specific Absorption Rate - SAR). Sevanje smo dali v narekovaj zato, ker podatek ne govori neposredno o sevanju ampak se nanaša na sprejem (absorpcijo) energije zaradi izpostavljenosti elektromagnetnemu sevanju. Izraz »specifična« pomeni, da gre za količino absorbirane energije na kilogram telesne teže, merimo pa jo v vatih na kilogram telesne teže (W/kg). V Evropi velja, da je največja dovoljena vrednost SAR v predelu glave ne sme presegati 2 W/kg, kar je po mnenju Mednarodna komisije za varstvo pred neionizirnimi sevanji (ICNIRP) ter Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) dovolj nizko, da nima vpliva na zdravje. In sodobni telefoni tem standardom morajo zadostiti, sicer jih v Evropi ni dovoljeno prodajati.
In kolikšne so te vrednosti dejansko? Nemški Zvezni urad za varstvo pred sevanji je izdelal seznam trenutnih modelov pametnih telefonov z najvišjo in tiste z najnižjo vrednostjo SAR, objavila jih je pa spletna stran Statista.com.
Najvišje izmerjene vrednosti med telefoni, ki so v prodaji na evropskem trgu, imajo telefoni kitajskih proizvajalcev Xiaomi in OnePlus, pri čemer imata oba med prvo šestnajsterico vsak po štiri modele. Vsi so sicer krepko pod mejo 2 W/kg, so pa Xiaomi Mi A1, Xiaomi Mi Max 3, OpenPlus 5T in OnePlus 6T edini, ki presegajo 1,5 W/kg. Med šestnajsterico najdemo še dva Applova telefona (iPhone 7 in 8), dva Googlova (Pixel 3 XL in Pixel 3), dva HTC-jeva (U12 Life in Desire 12), po enega Sonyjevega in ZTE-jevega.

Kaj pa tisti z najnižjim sevanjem? Med njimi se je najbolj izkazal Samsung, saj ima med šestnajsterico telefonov z najnižjimi v rednostmi SAR kar osem modelov, pri čemer najmanj od vseh seva Galaxy Note8, katerega vrednost SAR je več kot desetkrat nižja kot pri Xiaomi Mi A1. ZTE ima na tem seznamu tri modele, po dva Motorola in LG, enega pa HTC.

Kot smo zapisali – dokazov, da bi mobilni telefoni sevali do te mere, da bi lahko bili človeku nevarni, ni, a to naj ne bo potuha za to, da ga imamo v rokah ves budni čas.
Vir: Statista.com